ikonka treningKľuk je jedným zo základných silových prvkov športového tréningu. Má uplatnenie v každom športovom odvetví a disciplíne.

Základný silový prvok prostého tréningu.

         Bolo by zaujímavé zistiť, aký cvik bol vôbec prvým silovým cvikom v dejinách. Vôbec by ma však neprekvapilo, ak by to bol práve kľuk. Z klasické kľuku sa vyvinuli ďalšie náročnejšie prvky, tohto geniálneho cviku. Osobne si neviem svoj tréning bez kľukov vôbec predstaviť. Kľuky sú pravidelnou súčasťou môjho tréningového plánu, rovnaké odporúčanie by som dal aj vám ostatným.

         Na svete existujú stovky rôznych variácií klasického kľuku a vždy, keď si poviem, že už ma nič nemôže prekvapiť objaví sa nový prvok, nad ktorým len žasnem. Nepoznám žiadny ďalší cvik, z ktorého by vzniklo toľko rôznych odvodených cvičení a prvkov.

Prečo kruhy?

Ak by som mal každému z vás odporučiť len jednu jedinú tréningovú pomôcku, ktorú by ste si mali zakúpiť, boli by to gymnastické kruhy.

Dôvody prečo si zakúpiť kruhy :

  1. Nestoja veľa ( bežná cena na internete cca 30 eur).
  2. Funkčná pomôcka ( funkčná v zmysle, že vedia pohyb nielen sťažiť, ale naopak aj uľahčiť).
  3. Nezávislé zavesenie (výškovo ľubovoľne nastaviteľný každý z popruhov).
  4. Pevnosť a odolnosť (nosnosť 350 kg).
  5. Pestrá variabilita využitia.
  6. Možnosť zavesenia kdekoľvek (stačí pevná opora).
  7. Nová dimenzia tréningu (ak sa na kruhy zavesíte, stratíte pevnú pôdu nielen pod nohami, ale hlavne pod rukami).
  8. Udržiavajú v napätí celé telo ( ak sa chcete na kruhoch udržať, musíte napnúť aj ušné lalôčiky, aby ste nespadli dole).
  9. Rozvoj všetkých pohybových schopností (kondičných, koordinačných).

!Neexistuje žiadna iná tréningová pomôcka v rovnakej cenovej relácii, ktorá by sa kruhom čo i len priblížila, nie to ešte vyrovnala!

Ich rôznorodosť využitia v tréningu je neobmedzená.

         Navyše pozícia celej paže (ramená, lakte, zápästia) je vo vise na kruhoch ,oproti vise na horizontálnej osi oveľa prirodzenejšia. Nedochádza tam k tak veľkému a nepohodlnému napätiu v ramennom kĺbe a zápästiach. To ocenia hlavne športovci s obmedzenou mobilitou v ramenných kĺboch.

Osobne ich využívam takmer v každom tréningu a to aj v prípade, ak ich nezavesím na popruhy. Ako?

Kľuky o gymnastické kruhy.

Komu by už len napadlo cvičiť na kruhoch bez toho, aby ich zavesili na popruhy? Vedzte, že niekomu predsa len.

Je to vynikajúci cvik, ktorý preverí nielen vašu silu, ale hlavne stabilizačné a koordinačné schopnosti.

          Keď som prvýkrát vyskúšal kľuky o gymnastické kruhy myslel som si, že zo mňa vytrasú dušu (popravde trasiem sa zakaždým, keď cvik trénujem). Dlane sa mi triasli ako po Parkinsonovi a mal som problém dostať sa do spodnej pozície kľuku. O viac ako troch kľukoch za sebou v jednom nábehu som mohol len snívať (s Vilom, v modrom z neba).

            Vaším úhlavným nepriateľom v tomto cviku je stabilizácia a koordinácia tela. Pokiaľ neudržíte kruhy v pozícii kolmo na zem, vaša snaha je v tom momente na nič. Spevnite sa, oblasť brucha musí byť pevná ako skala, prstami nôh sa zaprite do zeme a v lakťoch vytvorte oporný bod.

!Lakte a predlaktia sa počas celej dráhy pohybu pohnú len minimálne!

V konečnej fáze pohybu sú ramená pod úrovňou laktí, chrbtica je počas celej dráhy pohybu vo fyziologickom zakrivení a hlava v predĺžení trupu.

Untitled-1 copy

1.východisková pozícia 2.prechodová fáza 3.konečná pozícia

Kruhy, učiteľ techniky

           Väčšina ľudí vykonáva kľuky s lakťami smerujúcimi od tela (do strán). Keď im poviem nech držia lakte pri tele, aby sa im nerozchádzali do strán, argumentujú to nedostatkom sily. Vraj, ak držia lakte pri tele nevládzu sa vytlačiť do východiskovej pozície kľuku.

          Pritom, ak by držali lakte pri tele využili by vo väčšej miere silu ramien, ale hlavne pri pohybe by im výdatne pomohol chrbát. Nehovoriac o tom, že v tejto pozícii vedia kontrolovať správne postavenie lopatiek, čo je pre stabilizáciu kľúčové.

          Kľuky o gymnastické kruhy sú vynikajúcou tréningovou metódou, ako dosiahnuť správne držanie laktí pri tele a správne fixovanie lopatiek.

!Skúste lakte len na moment oddialiť od tela a rozpľasnete sa ako žaba!